Pianobeton. Wytwarzanie, właściwości i zastosowanie

20.05.2025

W monografii autorka analizuje możliwości zastosowania pianobetonu w budownictwie z uwzględnieniem aspektów wdrożenia pianobetonu do powszechnego zastosowania. Zagadnienie to omówiła w siedmiu rozdziałach. Przeanalizowała m.in. walory zastosowania pianobetonu z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju; omówiła składniki mieszanki pianobetonowej oraz proces produkcji; przedstawiła także właściwości mieszanki pianobetonowej oraz stwardniałego pianobetonu.

Marta Kadela

ISBN 978-83-249-8680-4, 978-83-249-8681-1 (PDF)

Instytut Techniki Budowlanej 2025

Stron 375

Celem monografii jest analiza możliwości zastosowania pianobetonu w budownictwie z uwzględnieniem aspektów wdrożenia pianobetonu do powszechnego zastosowania. Zagadnienie to omówiono w siedmiu rozdziałach monografii. Przeanalizowano m.in. walory zastosowania pianobetonu z uwzględnieniem wymagań zrównoważonego rozwoju; omówiono składniki mieszanki pianobetonowej oraz proces produkcji (wytwarzanie piany ze środków spieniających pochodzenia naturalnego i syntetycznego, zagadnienia dotyczące jej stabilności oraz metody wytwarzania mieszanki pianobetonowej); przedstawiono także właściwości mieszanki pianobetonowej oraz stwardniałego pianobetonu (skupiono się zwłaszcza na przedstawieniu opracowanych korelacji właściwości fizycznych pianobetonu od jego gęstości objętościowej). Przeprowadzona analiza pozwoliła na opracowanie autorskiej klasyfikacji pianobetonu z uwagi na gęstość objętościową i wytrzymałość na ściskanie.

Wykazano, że największy wpływ na ograniczone stosowanie pianobetonu ma brak oceny tego kompozytu cementowego ze względu na jego trwałość. Dlatego podjęto próbę przeprowadzenia oceny trwałości pianobetonu poprzez sprawdzenie odporności pianobetonu na czynniki degradacyjne, głównie zamrażanie-rozmrażanie. Wykazano, że na ocenę trwałości pianobetonu decydujący wpływ ma gęstość objętościowa oraz struktura matrycy cementowej pianobetonu, a zatem pośrednio skład mieszanki pianobetonowej. Wymieniono także przykłady zastosowania pianobetonu z podziałem na budownictwo drogowe, mostowe, infrastrukturalne oraz budownictwo wielkokubatorowe i mieszkalne.