
Azbest
Badania azbestu - środowisko budowlane i naturalne
Pracownia Ochrony Środowiska zajmuje się oznaczeniami kontaminacji środowiska (badania jakościowe i ilościowe) od 1990 r. Wykonuje następujące oznaczenia:
Określanie rodzaju i ilości azbestu w wyrobach i materiałach budowlanych, elementach instalacji, odpadach, gruncie

Badania wykonywane są w laboratorium ITB, w oparciu o próbki pobrane i dostarczone przez klienta lub pobierane są przez przedstawicieli. Oznaczanie i identyfikacja EPM (włókien mineralnych azbesto-podobnych). Stosowane techniki: OM, SEM-EDS, XRD.


Zastosowanie badań:
- identyfikacja rodzaju i zawartości azbestu i EMP w strefach produkcji, magazynowania i wykorzystywania kruszyw;
- identyfikacja wyrobów z azbestem podlegających inwentaryzacji oraz przeznaczonych do usuwania (elewacje, ściany warstwowe pokrycia dachowe);
- badanie urządzeń i instalacji przemysłowych mogących zawierać azbest w izolacjach ogniochronnych i termoizolacyjnych (rurociągi, uszczelki, natryski, wypełnienia izolacyjne itp.);
- uszczelki, uszczelnienia, sznury;
- urządzenia grzewcze;
- instalacje przemysłowe;
- inwentaryzacja azbestu i zanieczyszczenia azbestem w zakładach ciepłowniczych;
- badanie infrastruktury i wyposażenia obiektów biurowych i użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, ambasady);
- badanie terenów skażonych działalnością przemysłową (ZWAC Zakłady Wyrobów Azbestowo Cementowych), składowisk odpadów poprodukcyjnych, likwidowanych zakładów i magazynów wykorzystujących azbest i wyroby zawierające azbest;
- badanie terenów eksploatacji surowców skalnych, zakładów i magazynów stosujących kruszywa mineralne z zawartością włókien mineralnych.



Badanie powietrza pod kątem stężenia włókien respirabilnych azbestu

Badania (ilościowe i jakościowe) wykonywane są z zastosowaniem mikroskopii optycznej, kontrastu fazowego i polaryzacji światła oraz mikroskopii elektronowej (SEM-EDS); Oznaczanie przy użyciu pyłomierzy zawartości PM 2,5 i PM 10 w powietrzu pomieszczeń.

Zakres badań:
- badania zanieczyszczenia powierza i inwentaryzacja azbestu w eksploatowanych obiektach z zastosowanymi wyrobami zawierającymi azbest - mieszkalnych, użyteczności publicznej, przemysłowych, przed i podczas prac remontowych;
- badania „obszarowe” monitorujące w wyznaczonych obszarach proces demontażu azbestu (wykonywane przed usunięciem wyrobów, w trakcie usuwania i po zakończeniu demontażu). Badania te służą do potwierdzenia poprawności wykonania robót wobec braku w krajowych przepisach dopuszczalnych poziomów kontaminacji powietrza wewnętrznego budynków (ITB nie prowadzi badań indywidualnych pomiarów wykonawców robót w ramach ocen NDS).
- kontrola jakości prac przygotowania robót demontażu;
- kontrola jakości prac w trakcie prowadzenia demontażu;
- badania w obiektach po usunięciu azbestu.


Przebieg zmian stężenia włókien azbestu w powietrzu wewnętrznym budynków LIPSK na przestrzeni 50 tygodni (demontaż; eksploatacja)
Inwentaryzacje i oceny stanu technicznego wyrobów zawierających azbest

Inwentaryzacja dotyczy azbestu we wszystkich rodzajach obiektów budowlanych (w tym przemysłowych), w oparciu o analizę dokumentacji technicznej, wizję lokalna w obiekcie, pobór i analizę próbek materiałowych (dodatkowo analizę zanieczyszczenia powietrza).
Obok i poniżej systemy budownictwa mieszkaniowego stosujące wyroby z azbestem.
(Nie wszystkie są widoczne podczas zewnętrznych oględzin z zewnątrz lub wewnątrz obiektu)
Oceny stanu wyrobów prowadzone są w oparciu o obowiązujące przepisy Ministerstwa Gospodarki „Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest”.
Ponieważ wspomniane oceny oparte wyłącznie na oględzinach nie zawsze mogą być traktowane jako oceny bezpiecznego dalszego użytkowania, ITB opracowało własną dodatkowa „Ocenę rozszerzoną - „ odnoszącą się do nie tylko do wyrobów ale do całego budynku i warunków eksploatacji zawartych w nim wyrobów z azbestem, uwzględniając w tym ocenę kontaminacji powietrza wewnętrznego włóknami azbestu.
Ekspertyzy

Ekspertyzy dotyczące dużych obiektów budowlanych określające rzeczywisty stan możliwości bezpiecznego użytkowania w oparciu o wszystkie wymagane komponenty określające stan zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu i ryzyko jego zmian.
Doradztwo
Doradztwo w zakresie :
- wyboru postpowania z wyrobami zawierającymi azbest wbudowany do obiektu,
- oceny skuteczności zastosowanych zabezpieczeń wyrobów,
- oceny skutków usuwania wyrobów zawierających azbest,
- oceny projektów pod kątem bezpieczeństwa projektów usunięcia azbestu z budynku,
- oceny planów robót demontażowych zawierających azbest,
- opinie w zakresie stosowania środków ochrony obiektu oraz indywidualnych środków ochrony osobistej wobec narażenia na pył azbestowy w związku z usuwaniem wyrobów z budynków.
Szkolenia
Szkolenia dla firm wykonujących usuwanie wyrobów zawierających azbest.
Informacja techniczna
Informacja techniczna w bazie biblioteki ITB. Znajduje się tam szereg artykułów, poradników i prac niepublikowanych związanych z działalnością naukowo-badawcza ITB dotyczącą prac z azbestem. Poniżej wybrane pozycje:
Skontaktuj się z nami
Kontakt
Telefon:
+48 22 56 64 276
E-mail:
fizyka@itb.pl
Adres:
ul. Ksawerów 21
02-656 Warszawa