KRAJOWE OCENY TECHNICZNE (KOT)
Wniosek o wydanie KOT ITB / Application for ITB National Technical Assessment
pobierz plik pdf 1.07 MB
Wniosek o wprowadzenie zmian do KOT ITB / Application for amendment of the ITB National Technical Assessment
pobierz plik pdf 931.82 kB
Oświadczenie nr 2 / Contractor Statement 2
pobierz plik pdf 264.06 kB
Oświadczenie nr 3 / Contractor Statement 3
pobierz plik pdf 269.77 kB
Ulotka - Krajowa Ocena Techniczna / Europejska Ocena Techniczna
pobierz plik pdf 245.83 kB
Krajowa Ocena Techniczna (KOT) jest udokumentowaną, pozytywną oceną własciwości użytkowych zasadniczych charakterystyk wyrobu budowlanego, które zgodnie z zamierzonym zastosowaniem mają wpływ na spełnienie podstawowych wymagań przez obiekty budowlane, w których wyrób będzie zastosowany. Podstawowe wymagania są wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo Budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.).
KRAJOWA OCENA TECHNICZNA STANOWI DOKUMENT ODNIESIENIA DO SPORZĄDZENIA KRAJOWEJ DEKLARACJI WŁAŚCIWOŚCI UŻYTKOWYCH I ZNAKOWANIA WYROBU ZNAKIEM BUDOWLANYM B.
Krajową Ocenę Techniczną wydaje się dla wyrobu budowlanego:
- nieobjętego zakresem przedmiotowym Polskiej Normy (PN) wyrobu,
- jeżeli w odniesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki wyrobu budowlanego metoda oceny przewidziana w PN wyrobu nie jest właściwa,
- jeżeli PN wyrobu nie przewiduje metody oceny w odniesieniu do co najmniej jednej zasadniczej charakterystyki wyrobu budowlanego.
Autoryzacja Instytutu Techniki Budowlanej do wydawania Krajowych Ocen Technicznych obejmuje wszystkie grupy wyrobów wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. (Dz. U. z 6 grudnia 2016 r., poz. 1966 z późniejszymi zmianami) w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (włącznie z wyrobami do ochrony przed korozją metali i korozją biologiczną oraz wyrobami do wentylacji i klimatyzacji), oprócz grup nr 12 i 23.
Przepisy wykonawcze do Ustawy o wyrobach budowlanych obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.:
- Rozporzadzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie krajowych ocen technicznych (Dz. U. z 6 grudnia 2016 r., poz. 1968),
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu dekrarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (Dz. U. z 6 grudnia 2016 r., poz. 1966 z późniejszymi zmianami).
W związku ze zmianą od 01.01.2010 roku ustawy o podatku VAT (Dz. U. z dnia 23 listopada 2009 r. Nr 192, poz. 1504) na podatnika nałożone są dodatkowe obowiązki związane z charakterem i miejscem świadczenia usług. Podatnik (Klient) nie odprowadzający podatku VAT na terenie Polski ma obowiązek określić, m.in. swój status podatkowy, miejsce/a wykonania usługi (produkcji) oraz cel świadczonej usługi, a co się z tym wiąże miejsca odprowadzania podatku VAT. W Instytucie Techniki Budowlanej wprowadzono obowiązek wypełniania odpowiednich oświadczeń. Brak podpisanego oświadczenia przez Klienta, mającego siedzibę poza terenem Polski, skutkować będzie naliczaniem podatku od towarów i usług według stawek obowiązujących w Polsce. O wyborze rodzaju składanego oświadczenia decyduje Podatnik (Klient), który będzie płatnikiem w procedurze. Odpowiednie oświadczenie, stanowiące załącznik do wniosku o wydanie Krajowej Oceny Technicznej, dostępne jest w załącznikach poniżej.