Relacja z konferencji „BUILDING CIRCULARITY – NEW PARADIGM IN CONSTRUCTION SECTOR”

26.02.2025

Warszawa

Relacja z konferencji „BUILDING CIRCULARITY – NEW PARADIGM IN CONSTRUCTION SECTOR”
W dniach 18-19 lutego 2025 r. w Warszawie odbyła się konferencja „BUILDING CIRCULARITY – NEW PARADIGM IN CONSTRUCTION SECTOR” w ramach projektu CirCon4Climate. Wydarzenie skupiło ekspertów z dziedziny zrównoważonego budownictwa, architektury, infrastruktury miejskiej i gospodarki odpadami, których celem jest promowanie idei budownictwa o obiegu zamkniętym oraz ograniczanie negatywnego wpływu sektora budowlanego na środowisko.

Główne tematy i zagadnienia poruszone podczas konferencji:

  • Cyrkularne zamówienia publiczne w budownictwie – omówiono, w jaki sposób zamówienia mogą wspierać cyrkularność w projektach budowlanych.
  • Strategie i narzędzia cyrkularnego projektowania budynków – zaprezentowano innowacyjne podejścia do projektowania z myślą o minimalizowaniu odpadów i ponownym wykorzystaniu zasobów.
  • Katastry materiałowe – przedstawiono systemy katalogowania materiałów budowlanych umożliwiające ich ponowne użycie.
  • Niskoemisyjne i cyrkularne materiały budowlane – zaprezentowano najnowsze rozwiązania dotyczące materiałów o niskim śladzie węglowym.
  • Bezpieczne wykorzystanie wtórnych materiałów budowlanych – omówiono kwestie związane z wykorzystaniem recyklingu w praktyce budowlanej.

Wydarzenie umożliwiło wymianę wiedzy i doświadczeń między międzynarodowymi ekspertami oraz przedstawicielami sektora budowlanego, samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych. W gronie prelegentów znaleźli się dr Mateusz Kozicki, Kierownik Pracowni Chemii Środowiska ITB oraz dr inż. Sebastian Wall, Pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii Konkurencyjności, ITB.

Konferencja była częścią projektu CirCon4Climate, którego celem jest wspieranie praktyk budownictwa cyrkularnego w Czechach, Polsce i Słowenii, poprzez czerpanie z najlepszych praktyk niemieckich. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI), instrumentu finansowego niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu (BMWK).

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Miasta Stołecznego Warszawa oraz przy wsparciu Ambasady Holandii w Polsce.