
Aktualności
Bądź na bieżąco z działaniami ITB
Wydarzenia

Zapraszamy na seminarium pt. „Workshop on applications of AI/ML and Data Science in Civil Engineering”
Zapraszamy na seminarium pt. „Workshop on applications of AI/ML and Data Science in Civil Engineering”, które odbędzie się 17 marca 2025 r. od godz. 12.00 w siedzibie Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie przy ul. Filtrowej 1 lub zdalnie.

Szkoła Zimowa Akustyki Środowiska i Wibroakustyki
LII Szkoła Zimowa Akustyki Środowiska i Wibroakustyki odbyła się w dniach 24–28 luty 2025 r. w Szczyrku z udziałem ekspertów z Zakładu Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska Instytutu Techniki Budowlanej.

Relacja z konferencji „BUILDING CIRCULARITY – NEW PARADIGM IN CONSTRUCTION SECTOR”
W dniach 18-19 lutego 2025 r. w Warszawie odbyła się konferencja „BUILDING CIRCULARITY – NEW PARADIGM IN CONSTRUCTION SECTOR” w ramach projektu CirCon4Climate. Wydarzenie skupiło ekspertów z dziedziny zrównoważonego budownictwa, architektury, infrastruktury miejskiej i gospodarki odpadami.

Odkryj platformę FoCA - bezpłatny webinar
Bezpłatne narzędzie online ułatwiające specjalistom z branży budowlanej szacowanie i optymalizację śladu węglowego budynków w zakresie faz A1-A3.

ITB na targach HVAC 2025
Obchodzący w tym roku 80. rocznicę istnienia Instytut Techniki Budowlanej był wystawcą w kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Grzewczej, Wentylacji i Klimatyzacji, która odbyła się w dniach 25–27 lutego 2025 r. w Centrum Targowym PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie.

ITB na targach BUDMA 2025
Dziękujemy za odwiedzenie stoiska Instytutu Techniki Budowlanej, świętującego w tym roku okrągły Jubileusz 80-lecia.
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2025 odbyły się pod hasłem: Zielona przyszłość budownictwa.
Osiągnięcia

Prof. dr hab. inż. dr h.c. Lech Czarnecki uhonorowany wpisem do Złotej Księgi Absolwentów PW
W dniu 15 listopada 2024 r., podczas uroczystych obchodów Święta Politechniki Warszawskiej Sekretarz Naukowy Instytutu Techniki Budowlanej, prof. dr hab. inż. dr h.c. Lech Czarnecki, został uhonorowany wpisem do Złotej Księgi Absolwentów Politechniki Warszawskiej.

Podziękowanie dla ITB z okazji Jubileuszu 40-lecia Oddziału Stołecznego SITP
W dniu 27 lutego odbyły się w Domu Technika NOT w Warszawie obchody Jubileuszu 40-lecia Oddziału Stołecznego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa.

Dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. ITB powołany w skład Sekcji Geotechniki i Infrastruktury Podziemnej KILiW PAN
Na podstawie uchwały z dnia 18 października 2024 r. Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. ITB został powołany w skład Sekcji Geotechniki i Infrastruktury Podziemnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027.

Publikacja Proceedings of the 17th International Congress on Polymers in Concrete (ICPIC 2023) już jest!
Publikacja Proceedings 17. Międzynarodowego Kongresu Polimerów w Betonie – ICPIC 2023 ukazała się w wersji elektronicznej w otwartym dostępie nakładem wydawnictwa Springer, pod tytułem: Concrete-Polymer Composites in Circular Economy.

Dr inż. Jarosław Szulc uhonorowany medalem 90-lecia PZITB
Dr inż. Jarosław Szulc z Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu ITB został uhonorowany medalem 90-lecia Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) za działalność w zarządach struktur Stowarzyszenia.

Wynalazki dra inż. Filipa Chylińskiego nagrodzone złotym i srebrnym medalem na wystawie IWIS 2024
Wynalazki dra inż. Filipa Chylińskiego z Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu ITB nagrodzone złotym i srebrnym medalem podczas XVIII edycji Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2024.
Komunikaty

"Warunki Oceny Właściwości Użytkowych Wyrobu Budowlanego"
Instytut Techniki Budowlanej opracował Warunki Oceny Właściwości Użytkowych Wyrobu Budowlanego WO-KOT-32/01 wydanie 1 "Obejmy do mocowania rur / przewodów instalacyjnych ze stali odpornej na korozję i stali ocynkowanej" oraz WO-KOT-36/03 wydanie 1 "Ścienne czerpnie i wyrzutnie powietrza".

Odkryj platformę FoCA - bezpłatny webinar
Bezpłatne narzędzie online ułatwiające specjalistom z branży budowlanej szacowanie i optymalizację śladu węglowego budynków w zakresie faz A1-A3.

Raport o stanie prac CEN i CENCELEC w 2025 r.
W 2025 r. sektorami strategicznymi zarówno w działaniach Komisji Europejskiej jak i CEN i CENELEC są przede wszystkim: sztuczna inteligencja (AI), odporność cybernetyczna, cyfrowy paszport produktów, czyste technologie oraz ekologiczna energia i sieci elektroenergetyczne.

Nowy CPR wchodzi w życie 7 stycznia 2025 r.
W dniu 18 grudnia 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (L 3110) ukazało się Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/3110 z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie ustanowienia zharmonizowanych zasad wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylenia rozporządzenia (UE) nr 305/2011, tzw. "nowy CPR".

FoCA – Nowa platforma do szacowania śladu węglowego budynków już dostępna
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, we współpracy z Instytutem Techniki Budowlanej oraz Politechniką Wrocławską, opracowało bezpłatną platformę edukacyjno-obliczeniową FoCA. Jest to innowacyjne narzędzie umożliwiające szacowanie śladu węglowego budynku w zakresie A1-A3 cyklu życia budynków, porównywanie materiałów budowlanych oraz przeprowadzanie analiz środowiskowych.

Komisja Europejska opublikowała DECYZJĘ WYKONAWCZĄ KOMISJI (UE) 2024/2904
W dniu 19 listopada 2024 r. Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Dz.U. L z 14.11.2024 DECYZJĘ WYKONAWCZĄ KOMISJI (UE) 2024/2904 z 14 listopada 2024 r.